Hiippakunnan piispa pitää kirkkojärjestyksen 69§, 70§ ja 71§ mukaan luetteloa hiippakuntansa papistosta ja kanttoreista.

Oulun hiippakunnan papiston luettelo 30.6.2022

Rovasti Jarmo Hakkarainen (vihitty rovastiksi 15.1.2002), Kristuksen kirkastumisen kirkko, Kainuun kappeliseurakunta

Rovasti Pentti Hakkarainen (vihitty rovastiksi 1.10.1992), Kristuksen kirkastumisen kirkko, Kainuun kappeliseurakunta

Rovasti Raimo Huttu (vihitty rovastiksi 31.1.2000), ei toimituskiellon vuoksi voi palvella pappina

Rovasti Eino Hynninen (vihitty rovastiksi 10.11.2002), Pyhän Kolminaisuuden katedraali, Pohjois-Suomen seurakunta

Rovasti Kauko Ivanoff (vihitty rovastiksi 9.11.2009), Pyhien Karjalan valistajien kirkko, Kainuun kappeliseurakunta

Rovasti Kauko Makkonen (vihitty rovastiksi 25.8.2007), Pyhän Kolminaisuuden katedraali, Pohjois-Suomen seurakunta

Rovasti Marko Patronen (vihitty rovastiksi 6.1.2020), Pyhän Kolminaisuuden katedraali, Pohjois-Suomen seurakunta

Rovasti Rauno Pietarinen (vihitty rovastiksi 4.4.1999), Pyhän Nikolaoksen kirkko, Lapin kappeliseurakunta

Rovasti Mikael Punnala, (vihitty rovastiksi 15.4.2018), Pyhän Aleksanteri Nevalaisen ja Pyhän Nikolaoksen kirkko, Tampereen seurakunta

Rovasti Simo Rönty (vihitty rovastiksi 24.3.2013), Kristuksen kirkastumisen kirkko, Kainuun kappeliseurakunta

Rovasti Aleksej Sjöberg (vihitty rovastiksi 23.11.2019), Pyhän Aleksanteri Nevalaisen ja Pyhän Nikolaoksen kirkko, Tampereen seurakunta

 

 

Pastori Heikki Harvola (vihitty papiksi 10.1.2021), Kristuksen kirkastumisen kirkko, Kainuun kappeliseurakunta

Pastori Heikki Honkamäki (vihitty papiksi 8.7.2001), Pyhän Aleksanteri Nevalaisen ja Pyhän Nikolaoksen kirkko, Tampereen seurakunta

Pastori Tuomas Kallonen (vihitty papiksi 30.10.2011), Pyhän Aleksanteri Nevalaisen ja Pyhän Nikolaoksen kirkko, Tampereen seurakunta

Pastori Reijo Marjomaa (vihitty papiksi 1.6.2014), Kristuksen kirkastumisen kirkko, Kainuun kappeliseurakunta

Pastori Jaso Pössi (vihitty papiksi 18.7.2020), Pyhien Simeonin ja Hannan rukoushuone, Vaasan kappeliseurakunta

Pastori Tuukka Rantanen (vihitty papiksi 25.3.2014), Pyhän Kolminaisuuden katedraali, Pohjois-Suomen seurakunta

Pastori Andrei Sõtšov (vihitty papiksi 11.1.2009), Pyhän Nikolaoksen kirkko, Vaasan kappeliseurakunta

Pastori Jaakko Vainio (vihitty papiksi 30.1.2014), Pyhän apostoli Andreaksen kirkko, Lapin kappeliseurakunta

 

Ylidiakoni Tapani Menschakoff (vihitty ylidiakoniksi 1.1.1990), Pyhän Kolminaisuuden katedraali, Pohjois-Suomen seurakunta

 

Diakoni Heikki Hattunen (vihitty diakoniksi 14.10.2018), Pyhän Aleksanteri Nevalaisen ja Pyhän Nikolaoksen kirkko, Tampereen seurakunta

Diakoni Harri Kahila (vihitty diakoniksi 9.2.1997), Pyhän Aleksanteri Nevalaisen ja Pyhän Nikolaoksen kirkko, Tampereen seurakunta

Diakoni Osmo Kurola (vihitty diakoniksi 5.2.1995), Pyhän Kolminaisuuden katedraali, Pohjois-Suomen seurakunta

Diakoni Jarkko Luonila Jarkko (vihitty diakoniksi 28.9.2014), Pyhän apostoli Johannes Teologin kirkko, Tampereen seurakunta

Diakoni Kari Paakkola (vihitty diakoniksi 15.5.2016), Pyhän Kolminaisuuden katedraali, Pohjois-Suomen seurakunta

Oulun hiippakunnan toimessa olevien kanttoreiden luettelo 30.6.2022

Juhani Matsi, Pohjois-Suomen seurakunta

Leena Lomu, Pohjois-Suomen seurakunta

Kaisa Pahkala, Lapin kappeliseurakunta

Anneli Pietarinen, Vaasan kappeliseurakunta (1.8. alkaen)

Karl-Henrik Wahlfors, Vaasan kappeliseurakunta

Kai Tulehmo, Kainuun kappeliseurakunta

Markus Hänninen, Tampereen seurakunta

Jenni Hakkarainen, Tampereen seurakunta