top of page

Uusia työntekijöitä Tampereen seurakuntaan

Päivitetty: 17. marrask. 2020

Tampereen seurakunnan toisen papin työsopimussuhteiseen toimeen tuli 4. syyskuuta päättyneen hakuajan puitteissa viisi hakemusta. Seurakunnan kanttorin työsopimussuhteiseen toimeen tuli puolestaan kaksi hakemusta.


Seurakunnanvaltuusto on 1.10. pidetyssä kokouksessaan valinnut seurakunnan toisen papin toimeen isä Tuomas Kallosen ja kanttoriksi Markus Hännisen.


Isä Tuomas on toiminut pitkään pappina Taipaleen seurakunnassa ja hän on myös Ortodoksisten pappien liiton hallituksen jäsen. Markus Hänninen on työskennellyt aiemmin kanttorin sijaisena mm. Kuopion seurakunnassa ja toiminut monissa tehtävissä mm. Ortodoksisten nuorten liitto ONL ry:ssä. 


Metropoliitta Elia siunaa kanttori Hännisen toimeensa Tampereella 1.11. toimitettavan liturgian yhteydessä.


Uutista muokattu: 16.9.2020

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Pohjois-Suomen seurakunnan valtuusto päätti 2.9. Rovaniemellä pitämässään kokouksessa valita Ivalon papin toimeen pastori Heikki Harvolan sekä Oulun kanttorin toimeen Leena Lomun. Lisäksi metropoliitt

bottom of page